Altuğ Öztürk ile Blockchain Dünyası 101

1
2858

Blockchain dünyasına ilgi duyanlar, yeni  adım atanlar ve uzun süredir içerisinde olanların ortak noktası  Altuğ Öztürk, Türkiye ‘ de  bu konunun bilinçli bir şekilde gelişmesi  yönünde emek harcayan, uzman analizleri ile insanlara kripto para yatırımları konusunda eğiten ve vizyon katan sayılı girişimcilerden biridir.

Bu özel haberimizde soru ve cevap şeklinde Altuğ Öztürk ile kripto para dünyasını detaylı şekilde ele alacağız.

Altuğ Öztürk

Twitter: https://twitter.com/altugozturk

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCN-165KKBBKkByDban9d_aQ

 

 

Twitter ‘ da 13.000 üzerinde aktif takipçiniz var, merak edenler için;  Altuğ Öztürk kimdir, neler yapar ve blockchain dünyasına girişi nasıl başladı? Bu alanda kendini geliştirmek için neler yaptı?

Evet Twitter’da son bir kaç ayda gerçekten takipci sayım çok artmaya başladı. İnsanların bu şekilde bilgiye istekleri olmaları beni sevindiriyor. Blockchain dünyasına girişimi anlatabilmem için biraz daha başlardan başlamam lazım sanırım. Çünkü gerçekten çok ilginç, sanki kader beni buralara itti diyebilirim . =)

1991, İstanbul doğumluyum.  Lise 1 ‘de tek başıma Kanada’ya taşındım. Ailem sağ olsun desteklerini hiç bir zaman esirgemedi. Kanada’da üniversite 1. sınıfta siyasal bilimler okumaya başladım fakat bu bölüm beni tatmin etmedi. Teoriler ve ideolojiler dışında heyecan arayan bir insan olduğum için Avustralya’ya spor yöneticiliği okumak için taşındım. 2011 yılından 2015 yılına kadar Avustralya’da hem okudum hem çalıştım. İlk başta bir Türk restoranında garsonluk yaparak başladım aynı anda 3 farklı yerde çalıştım. Bu süre zarfında aynı zamanda 3 tane farklı iş kurdum (Çin-Amerika arası drop shipping şirketi, Türk takıları online ve seyyar dükkanı ve mandalsız çamaşır ipi üretimi). Üniversite son senemde artık farklı bir Türk restoranında yönetici olmuştum ve ayrıca kendime bir otomotiv şirketi kurmuştum. Güzel para kazanıyordum, çok da harika bir yerde yaşıyordum. Hayatımın sonuna kadar artık Avustralya’da kalırım diye düşünürken, hiç beklemediğim anda hayat çok sert bir şekilde ters gitmeye başladı. Üniversiteyi bitirir bitirmez apar topar Türkiye’ye ana ocağına dönmek durumunda kaldım.

Bir sürü ise başvurdum fakat hiç birinden olumlu cevap alamadım. Hazır’a dağ dayanmaz diye boşuna dememişler. En sonunda Ali Erciyas aracılığıyla (Kanada’dan lise arkadaşım) onunda o zaman çalıştığı bir at çiftliğinde asistan menajer olarak işe girdim. Patronumun ben işe girdiğimde dediği ilk şey, “senin eğitimin bana hiç birşey ifade etmiyor” olmuştu. Haftada 60 saat ve asgari ücret karşılığında çalışmaya razı oldum. Ancak bu eziyete sadece 2 ay dayanabildim…

Bunca hayal kırıklığından sonra, Türkiye’de ki hayat şartlarını hiç doğru bulmadığımdan yurt dışına geri dönüş için kendime bir yol aramaya başladım. En büyük hayalim Madrid’de futbol üzerine yüksek lisans yapmaktı fakat yeterli param olmadığı için Google amcaya sordum, “bedava sport yöneticiliği yüksek lisans programı”. İlk çıkan link Molde üniversitesi oldu. Başvuru tarihi 1 hafta geçmiş olmasına rağmen yine de hemen başvurumu yaptım ve 1 hafta sonra kabul mektubum geldi.

1 ay içinde kendimi Norveç’te buldum. Belki duymuşsunuzdur, Norveç kış aylarında baya karanlık oluyor. Üniversite’nin yurdunda 15 metrekalık odamda sadece bilgisayarım ve ben uzun süre vakit geçirmeye başladık. Alp Işık’ın Bitcoin hakkında yapmış olduğu bir video’ya denk geldim. Alp orta okul ve lise hazırlık’dan arkadaşımdır. Videosunu izledikten sonra direk mesaj attım. Bir sürü sorular sordum, oda sağ olsun hiç sıkılmadan hepsini teker teker cevapladı. Kasım 2016’da ilk Bitcoin’imi almıştım. O gün bugündür aralıksız her gün araştırma, kitap okuma, bilgili insanlar ile buluşma ve  dinleme, uzun vadeli yatırımlar, kısa vadeli al-sat, uğraşıp duruyorum. 1 senedir tüm harcamalarımı bitcoin ve altcoinler sayesinde karşılıyorum.

Şimdilerde, İsmail Hakkı Polat, Ali Erciyas ve Mert Susur ile KryptEd.org adında blockchain eğitim projesine koyulduk. İbrahim Eryıldırım adında çok harika bir arkadaşda projeye dahil oldu yardımlarını esirgemiyor. Ekibimizin yarısı Türk yarısı farklı ülkelerden. Ocak ortası gibi whitepaper’imizi halk’a sunmuş oluruz.

Ayrıca yüksek lisans bitirme tezimi blockchain’in futbol’a entegrasyonu üzerine yazıyorum. Bu fikir ile ilgilenen bir sürü kulüp, profesör ve spor inovasyonu yayın dergileri var, bana ulaştılar ve meraklarini dile getirdiler. Futbol kulüplerini de yakın zamanda bu değişim sürecine sokmayı planlıyorum.

Anlayacağın hayatın getirdikleri/götürdükleri ve kendi çabalarım sayesinde artık blockchain hayatımın bir parçası diyebilirim.

Kripto para alanında kazançlı yatırımlar gerçekleştirmek için stratejileriniz  nelerdir?  Paranızı yatırmadan önce kazançlı olup olmayacağı ile ilgili nasıl bir çalışma gerçekleştirirsiniz? İzlediğiniz  bir yol haritası var mıdır  ve risklerinizi nasıl minimuma indirmeye çalışırsınız?

Yatırım yaparken en çok dikkat ettiğim şey risk’i minimize etmek. Sonuçta kripto para piyasası fırsatlarla dolu bir piyasa fakat çok volatile. Yani yükselişi de inişi de sert olabiliyor.

-O yüzden paramı asla tek bir coin’e yatırmam. Bunu profesyonel tüccarların hepsi bilir. Risk’i bölmek ilk kural.

-Zarar etme ihtimaline karşı stop-loss koyarım. Bu stop-loss geleneksel stock piyasası gibi düşünülmemeli.  Dediğim gibi kripto piyasalarında inişler çıkışlar büyük olduğundan ayarını iyi yapmak gerekli, onun içinde uzun süreli araştırma, tecrübe ve uygulama gerekli. Hata yapa yapa öğrendim diyebilirim bu durumu.

-Paramı bir coin’e yatırmadan önce mutlaka temel analizini yaparım; hangi problemi çözüyor?, kullanım alanı nedir?, ekip’de kimler var?, hangi şirketlerden yatırım almış?, şirket nerede konumlanmış?, sosyal medyada ki konuşulanlar neler? Diğer kaliteli analizciler ne düşünüyor?, maksimum üretilecek miktar nedir?, market değeri nedir?, yol haritaları nedir? Yaklaşan etkinlikleri var mı? Gibi bakılacak bir sürü etken var. En son, almadan öncede teknik analiz yapıyorum ki doğru yerden alım emrimi koyabileyim diye. Çünkü aslında ben projelere, ekibe ve teknolojilere yatırım yapıyorum.

 Kripto para yatırımları ile para kazanmaya başlamak isteyenler için başlangıç noktası neresi olmalıdır? Kendilerini nasıl eğitmeliler? Önereceğiniz kaynaklar neler olacaktır?

Bununla ilgili bir video yaptım, youtube kanalimda (Altug Ozturk) bulabilirsiniz.

En önemlisi kendi araştırmanızı kendiniz yapmak ve hazıra konmaya çalışmamak diyebilirim. Google, Twitter, Youtube, Tradingview, Investopedia cok önemli kaynaklar. Benim gibi bir çok kişi bu kanallar üzerinden yayın yapıyor. Bu kişileri seçip, gösterdikleri yolları bir süre takip etmek doğru olabilir. Ardından kaybetmeyi göze alabilecekleri bir miktar ile piyasaya giriş yapıp, kendilerini deneyebilirler.

Spesifik olarak, Bitcoin için hem Türkiye’ de hem de dünyada iki zıt görüş hakim. Kimi görüşlere göre Bitcoin patlamaya hazır bir balon, kimi görüşlere göre de aslında bu sadece daha başlangıç. Siz bunu nasıl görüyorsunuz?

Açıkçası ben bitcoin’in henüz hala başlangıçta olduğuna inanan kısımdayım. Misal, sokakta karşılaştığım, konuştuğum 10 kişide bitcoin’ i duymuş ama 9’u hala almamış durumda. Bitcoin balon demek için bence biraz erken, “paranız bir gecede yok olabilir” diyen insanların temel sorunu bitcoin’in yapısını oluşturan teknolojiyi  hala kavrayamamış olmaları diye düşünüyorum. Bu teknoloji için 4. Endüstriyel devrim diyebiliriz. İnsanların değişimi kabul etmeleri biraz zor olacaktır fakat zamanla dijital para kullanımına geçiş hızlanacaktır. Sonuçta araba ilk icat edildiği zaman, at ile ulaşımını sağlayanlar da arabaların ne kadar gereksiz ne kadar saçma olduğunu savunuyorlardı. Altın’dan kağıt paraya geçiş, kağıt paradan kredi kartlarına geçiş de yine bu şekilde biraz sancılı oldu. Özellikle, eğer bitcoin bu son dönemdeki büyük düşüşünü de durdurup, tekrar yükselmeye başlarsa, artık “balon” deyip uzaktan izleyenlerde daha fazla geç kalmamak için alım yapacaklardır diye düşünüyorum.  Ayrıca sadece bitcoin’ de değil, kripto piyasası hızla büyümekte olan bir sektöre dönüşmeye başladı. Ben kripto para borsaları için bir tur güncelleme yani borsa 2.0 diyorum.

Dijital varlıklarlar, hisse senetleri gibi değer kazanıyor ve yatırım alıyor. Yatırım tavsiyesi olarak algılanmamak üzere,  çalışmaları ile dünyada farklılık yaratacağını düşündüğünüz  özel olarak takip ettiğiniz ve sempatinizi kazanan bir blockchain projesi var mı?

Bir sürü var =) Bu projeler hakkında da videolar yaptım ve daha önce paylaştım. Fakat bu makale için hızlıca gelecek gördüğüm coinlerin isimlerini verebilirim:
Dash, Neo, Waves, Power Ledger, Litecoin, Komodo, Enjin, Genesis Vision, Ethereum, aElf, Zcash, Iota, Decred. Daha da sayarim ama okuyucular once bunlari arastirmakla başlayabilir. =)

Yakın gelecekte blockchain dünyasını nasıl görüyorsunuz ve bunun Türkiye’ de ki yansımaları nasıl olacaktır?

Avrupa birliği, Arap emirlikleri, Ukrayna, Çin, Belarus, Ingiltere, Avustralya, Japonya, İsviçre ve bunlar gibi bir çok ülke blockchain teknolojisi üzerine teşvikler vermeye başladı.

– Belarus, blockchain projesi olan şirketlerden 5 sene boyunca vergi almamak üzerine bir yasayı daha yeni uyarladı.

– Çin, halkının bilgilerini Neo üzerinden blockchain’e aktarıyor. İsviçre’nin Zug şehrinde insanlar pasaportlarini blockchain’e geçirmeye başladı ve vergilerini bitcoin ile ödeme haklarına sahipler.

– Ukrayna 2 adet yeni yasa tasarısı ile geliyor.

– İngiltere’de hukuk büroları blockchain departmanları kurdu.

– Avustralya projelere teşvik ve bitcoin’den vergi almayı durdurdu.

– Turkiye’de ise devlet büyükleri ve medya, bitcoin balon diye insanlari korkutuyor. Vergilendirme nasil yapılır diye calismalar baslatilmis diye duydum. Ekonominin inşaattan ote olmadigi ülkemizde, teknolojik gelişimler nasil olacak gerçekten emin değilim.

Son olarak belirtmek istediğiniz görüşler, öneriler ;

Benim gibi blockchain ve kripto paralarla ile ilgilenen insanlarin daha çok proje üretmeleri ve destek bulmaları gerekli. Girişimciliğin artması gerekiyor diye düşünüyorum. Bizler bir şeyler yapmaya başlarsak, eminim ki Türkiye devleti bunları görmezden gelmeyecektir. Sonuçta üreteceğimiz ürünler ve fikirler kendi ülkemizi gururlandırabilecek projeler olacaktır. O yüzden devletin kararlarını beklemeden, fikri ve cesareti olan herkesin harekete geçmeye davet ediyorum. Çoğu kişi devlet bir yasak getirir diye korkuyor. Tony Robbins’in Unshakeable adlı kitabında bir paragrafı Türkçe’ye çevirerek burada paylaşmak istiyorum.
“Eğer korku içinde yaşarsak, zaten oyun başlamadan çoktan kaybetmiş oluruz.  Korkudan risk alamazsak nasıl bir şeyleri elde edebiliriz? Shakespeare 4 asır önce yazmış, “Korkaklar ölmeden önce zaten bir çok kez ölmüştür, fakat yiğitler bir sefer haricinde asla ölüm nedir bilmezler.””

Insanlara aptalca risk almalarini söylemiyorum, ancak mantikli riskler almanin kazanmak için yapmalari gereken cok önemli bir faktör olduğunu unutmamalari gerekli.
Guzel sorularin için teşekkür ederim.

Umarim piyasaya yeni girecek veya fikirleri olan insanlara yardimci olmaya araci olur.

 

1 YORUM

  1. Tebrikler ediyorum. Ülkemizden çıkıp yurtdışında kendisini yetiştirip sonuçta ülkemize katkıda bulunmak için yüreği çarpan girişimci genç bir insanımız var. Tebrik ediyorum. Sinan Küpeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here